معرفی شهرستان


شهرستان فاروج واقع درشرق استان خراسان شمالی با 1723کیلومتر مربع مساحت از شمال با کشور ترکمنستان و شهر باجگیران در خراسان رضوی از شرق با قوچان و جنوب با شهرستان اسفراین از غرب به شهرستان شیروان محدود می گردد.براساس آخرین تقسیمات کشوری این شهرستان دارای 1شهر و 2بخش به نامهای مرکزی و خبوشان و 5 دهستان و77آبادی می باشد که از شمال به رشته کوه کیسما و از جنوب به قله شاه جهان با ارتفاع 3051متر به عنوان بلندترین قله خراسان شمالی قرار دارد.
به طور کلی شرایط زیست محیطی و اقلیمی شهرستان برای ایجاد مراکز سکونتی بسیار مناسب است. احتمالاّ اینوضعیت در دوره باستان نیز وجود داشته است.پراکندگی فراوان تپه یام به عنوان یکی از کهن ترین و گسترده ترین استقرارگاههای باستانی خراسان نشان دهنده شکوفایی منطقه در دوران پیش از تاریخ است.وجود مراکز تجاری و قلعه های نظامی دوره اشکانی و ساسانی از حضور فعال اقوام آن دوران در پهنه این شهرستان است.
قلعه علی آباد در 6کیلومتری شمال شرق شهر فاروج قرار دارد .این قلعه پلان مستطیل شکل دارد و با برج و بارو و خندق مستحکم سازی شده است علاوه بر چهار برج در گوشه ای قلعه دو برج در وسط باروی ضلع غربی و شرقی وجود دارد .قلعه دو دروازه دارد که در میانه حصار شمالی و جنوبی قرار گرفته اند خندق اطراف قلعه که حدود15متر عرض دارد در مقابل دروازه جنوبی پلی داشته که امکان تردد به داخل قلعه را فراهم می کرده است. با استناد شواهد تاریخی این قلعه در دوره صفوی ساخته شده و تا اواخر دوره قاجار مورد استفاده بوده است.

این روستا در 30کیلومتری جنوب غرب شهر فاروج واقع شده است.روستای استاد آب و هوای معتدل کوهستانی دارد و از جاذبه های آن علاوه بر چشم اندازهای طبیعی زیبا می توان به تخته حصار ،قلعه کهنه،مسجد جامع،حمام قدیمی وبنای امامزاده اولیاء اشاره نمود. در استاد صنایع دستی مختلف از جمله قالیبافی رواج دارد.ورزش محلی کشتی با چوخه ، انواع غذاهاو نان های محلی ، مراسم محلی جشن نوروز و سیزده بدر ، تعزیه خوانی و...به این روستا چهره منحصر به فردی بخشیده است.